Emoji 0.6
storgråtande ansikte
Även känd som ansikte, bölar, gråter, ledsen, olycklig
Ett gult ansikte med öppet skrikande mun och stora tårar som strömmar ur båda ögonen.
Betydelse
Denna emoji kallas storgråtande ansikte och avbildar intensiv sorg eller extrem olycklighet. Den används ofta för att överdrivet uttrycka besvikelse, hjärtekross eller fysisk smärta, men kan också användas humoristiskt för att visa falsk dramatik.
Unicode-namn
Ett storgråtande ansikte med tårar som rinner.
Plattformsdesigner
Apple
Ett gult ansikte med höjda ögonbryn, en öppen skrikande mun och två stora blå tårar som faller från varje öga.
Google
Ett gult ansikte med en öppen, fyrkantig mun och två tunga tårar som rinner nerför kinderna från stora, slutna ögon.
Twitter
Ett gult ansikte med ett uttryck av intensiv sorg, stora tårar som strömmar från slutna ögon och en öppen, skrikande mun.
Noto (Apache 2.0) · Twemoji (CC BY 4.0) · OpenMoji (CC BY-SA 4.0)
Vanliga frågor
Vilken kategori tillhör 😭 storgråtande ansikte?
😭 storgråtande ansikte tillhör kategorin smileys & känslor, som innehåller 172 emojier.
I vilken Unicode-version lades 😭 storgråtande ansikte till?
😭 storgråtande ansikte lades till i Emoji 0.6. Dess kodpunkt är U+1F62D, som består av 1 kodpunkter.